Skládací stožár k anténě

​Jak už jsem se zmínil, k anténě je třeba stožár. Opět jsem si určil požadavky.

- nízká hmotnost

- snadná převozitelnost/přenositelnost

- snadná a rychlá montáž na stanovišti

- stabilita

Výrobně je stožár velice jednoduchý. Skládá se z pěti tenkostěnných ocelových trubek. Každá trubka má na jednom konci spojovací trubku tak aby do sebe díly vzájemně zapadaly. Spojovací prvky jsou na pevno připojeny pomocí nýtů. Ve finále se trubky poskládají jako stanové tyče. Po složení se vše zajistí šrouby skřídlovou hlavou. Drží to všechno velmi dobře. Na druhém díle od spoda je připevněn průchozím šroubem jednoduchý držák na přijímač. Na třetím díle od spoda je opět průchozím šroubem připevněna hliníková objímka se třemy otvory pro upevnění kotvících lan. Lana jsou vybavena na konci karabinkami pro přichycení k objímce. Na druhém konci lana je navlečen zajišťovací plech, stejný jako u stanového lana. Kolíky jsou vyrobeny z trubky, na konci zahrocené a vybavené šroubem proti sklouznutí napnutého lana (šlo by to vymyslet i líp). Anténa se zasune do posledního dílu/trubky. Stožár se nejlépe postaví ve dvou lidech, ale jde to zvládnout i v jednom i když to chce trochu cvik a systém. Do spodní trubky se zasunuje hrot s ploškou, která zabraňuje přílišnému zaboření stožáru do rozměklého terénu.
Jednotlivé díly stožáru jsou cca 1200 mm dlouhé a stožár i s anténou má cca 7500 mm.
Stožár působí subtilním dojmem, ale je velmi stabilní a i za silnějšího větru s ním nejsou problémy.
Ke stožáru jsem si ušil vak z jakési celtoviny. Uši má dost dlouhé na to aby se dal nosit na zádech jako batoh. Vejde se do něj stožár i s lany a anténou.
S výrobou stožáru mi opět pomohl táta a tímto mu děkuji.

Foto/dalekohledo puška

​Další výrobek, který usnadňuje život pozorovatelům obloby nebo přírody. Myslím, že nemá smysl moc popisovat detaily. Víc napoví fotky (bohužel ne moc kvalitní).
Takže snad jen pro ty, kteří by si chtěli vyrobit něco podobného:
Použitý materiál. Hliníkový profil o straně 20 x 35 mm, kousek hliníkového plechu na lícnici (ohnutý do požadovaného tvaru o trubku), kousek ocelového plocháče na pažbu a kousek širší pásoviny na botku pažby (vše svařeno), kousek elektronu na základnu montáže, dvě plastové rukojeti a dvě lišty weawer (vše se dá koupit například v airsoftových prodejnách), šrouby, matky a očka.
Ale jak říkám, více napoví fotky. Přikládám ještě pár vizualizací prvotního návrhu/myšlenky.
Celková délka fotopušky je cca 700 mm.

Anténa typu J - 127 MHz

Když jsem si pořídil radioscanner, brzy jsem začal řešit to jak zlepšit příjem. Pendrek anténa nestačila. Nakonec jsem se rozhoupal a rozhodl se, že vyrobím pořádnou anténu.
Začal jsem hledat na netu nějaký návod, nebo rady jak na to. Také jsem svůj problém konzultoval s kamarádem "elektronkem" (díky Jirko). Ale nejdřív jsem musel vytýčit požadavky na anténu.
snadná převozitelnost autem
ideálně i snadná přenositelnost "po svých"
snadná výroba
nízká cena
zlepšení příjmu
Nejdříve jsem uvažoval o anténě typu GP. Ale nesplňovala výše uvedené požadavky a to hlavně snadnou převozitelnost/přenositelnost. Proto jsem se nakonec rozhodl pro anténu typu J. Je jednoduchá, má malou hmotnost a výrobná náklady jsou poměrně nízké. Začal jsem řešit z čeho a jak ji vyrobit. První myšlenka byla taková, že anténu vyrobím z drátu a zapěním ji do plastové trubky čímž by vznikla takzvaná bílá hůl. Bohužel tuto myšlenku jsem opustil, protože jsem zjistil že anténa by se dala těžko složit pro transport na požadovanou délku cca 1000 mm. Nakonec mě kamarád inspiroval...Udělej to z měděný trubky vole. Nápad se mi zamlouval. Anténa tak půjde vyrobit rozkládací díky spojkám, které se běžně prodávají. takže jsem zakoupil cca tři metry měděné vodácké trubky průměr 15 mm (tenčí jsem nesehnal) + spojovací kolena, téčko a spojky. Podle výkresu, který je ke stažení v PDF, jsem si anténu připravil, nařezal na požadované délky a sletoval (s pomocí táty) horkovzdušnou pistolí. Postup je snadný...Horkovzduškou ohřát pořádně konec trubky, pak namočit do kalafuny (pokud nemáte nic lepšího jako já) a pak nanášet za stálého ohřívání cín. Pak stačí jen díly sesadit a nechat vychladnout. Kabel typu RG 58 jsem prostě a jednoduše přichytil šrouby. To je vše. Samozřejmě jsem si ješt musel připravit konektory, ale to tu nebudu rozebírat. Více napoví fotky v galerii. Na tomto místě bych rád poděkoval radiomatérům za jejich inspirující weby, bez kterých bych to nedal dohromady.
Ještě dodám, že výpočet pro anténu pro letecké pásmo (střed hlasové komunikace cca 127 MHz) jsem našel zde...
http://www.hamuniverse.com/jpole.html
Jinak se dá i docela snadno spočítat podle jednoduchého vzorce, který se dá jednoduše najít na netu.
(Můj popis výroby asi opravdového elektronka neuspokojí, ale jsem opravdu začátečník, tak mějte slitování)
K tomu jsem samozřejmě musel vyrobit ještě stožár...(viz níže)
Abych nezapoměl...Anténa mě nadchla, funguje výborně. Příjem se zlepšil opravdu výrazně. Výrazně se potlačil i šum. Prostě poslech je o sto procent lepší.

Show More

Při tvorbě těchto stránek nezahynul žádný čolek ani mravenečník.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now